Zastanawiasz się jaka lampa ścienna będzie odpowiednia do Twojej łazienki?

Nie wiesz czym jest podwyższona klasa szczelności oprawy i czy rzeczywiście jest ona istotna w przypadku oświetlania łazienkowego?

W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości i pomożemy Ci wybrać odpowiedni kinkiet łazienkowy.

 

Na wstępie wyjaśnimy czym jest kinkiet i jakie ma zastosowanie.

Pod tajemniczo brzmiącym określeniem „kinkiet” kryje się lampa montowana na ścianie. Jej zadaniem jest subtelne oświetlenie przestrzeni bądź wybranego elementu – w przypadku łazienki będzie to lustro. Nie oczekuj od lampy ściennej ekstremalnie mocnego światła, gdyż nie takie jest zadanie tego typu oprawy. Odpowiednio dobrany kinkiet ma za zadanie albo dobrze doświetlić lustro i sprawić, że wykonanie makijażu czy dokładne ogolenie się nie będzie dla Ciebie problematyczne, bądź zbudować nastrój w łazience co może się przypadać szczególnie podczas relaksującej kąpieli bo trudach dnia codziennego.

Czasem, szczególnie w budownictwie starszego typu nie ma wyprowadzonej instalacji elektrycznej pod lampę sufitową i przewody z prądem wyprowadzone są na ścianie – i to jest jedyna sytuacja, w której od kinkietu powinieneś oczekiwać bardzo mocnej intensywności świecenia. Na takie sytuacje również znajdziemy rozwiązanie, jednak umówmy się lampa zamontowana w ten sposób nie będzie stricte kinkietem tylko zamontujemy wówczas spoty, reflektory lub plafon nie tradycyjnie na suficie tylko na ścianie J

Czy każdą lampę można zamontować w łazience skoro panuje w niej wilgoć? Czym jest podwyższona klasa szczelności IP?

Łazienka to bardzo charakterystyczne miejsce w domu, czy mieszkaniu. Panują w niej specyficzne warunki – szczególnie wilgoć. Ponadto sprzęt – w tym przypadku lampa – narażona jest na bezpośredni kontakt z wodą.

Z powyższych względów, wybierając oświetlenie łazienkowe powinieneś zwrócić uwagę na tzw. klasę szczelności oprawy określaną oznaczeniem IP, po którym następuje dwucyfrowe oznaczenie informujące o poziome ochronności obudowy

Poniżej krótkie wyjaśnienie symboli cyfrowych oznaczeń klasy szczelności:

Pierwsza cyfra jest oznaczeniem tego, czy obudowa lampy zapewnia ochronę przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych w środku oprawy oraz czy zapewnia ochronę przed wnikaniem obcych ciał stałych

0 brak ochrony
1

ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych wierzchem dłoni

ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej

2

ochrona przed dostępem części niebezpiecznych palcem

ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej

3

ochrona przed dostępem części niebezpiecznych narzędziem

ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej

4

 ochrona przed dostępem części niebezpiecznych drutem

ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej

5

ochrona przed dostępem części niebezpiecznych drutem

ochrona przed obcymi pyłem

6

ochrona przed dostępem części niebezpiecznych drutem

ochrona pyłoszczelna

Druga cyfra jest oznaczeniem tego czy obudowa zapewnia ochronę przed wnikaniem wody

0 brak ochrony
1 ochrona przed padającymi kroplami wody
2 ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę
3 ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony
4 ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
5 ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
6 ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
7 ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m)
8 ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7)
9 ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80°C) zgodnie z normą DIN 40050

Zaleca się by każda lampa montowana w łazience miała klasę szczelności przynajmniej IP44, wybierając zatem kinkiet łazienkowy powinieneś zwrócić uwagę na stopień jego zabezpieczenia przed wodą. IP44 sprawia, że oprawa jest odporna przed bryzgami wody padającymi z każdego kierunku więc bez obaw możesz ją zamontować w łazience – będzie to rozwiązanie zarówno bezpieczne dla Ciebie jako użytkownika, jak również w przypadku ewentualnej usterki oświetlenia nie musisz się obawiać problemów z procesem gwarancyjnym spowodowanych zastosowaniem w łazience produktu do tego celu nie przeznaczonego.

Aspekt techniczny mamy już za sobą, następnym krokiem jest wybór odpowiedniej lampy zarówno pod względem wizualnym jak i praktycznym.

Jaką lampę zamontować nad prostokątnym czy kwadratowym lustrem?

kinkiet ledowy nad lustrozłoty kinkiet nad lustro ledowy

W takim przypadku rewelacyjnie sprawdzą się nowoczesne lampy LED w formie listwy. Warto zwrócić uwagę na to, by lampa swoją szerokością jak najbardziej zbliżona była do szerokości lustra. Jest to dobre rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym – światło jest równomiernie rozproszone na całym lustrze jak i przestrzeni przed nim.

Oświetlenie tego typu dostępne jest w różnych wariantach kolorystycznych, rozmiarach jak również barwie światła. Z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiedni produkt w naszej ofercie.

Szczególną popularnością cieszą się czarne kinkiety łazienkowe modnie komponujące się zarówno w nowoczesnych jak i industrialnych łazienkach, białe lampy ścienne świetnie pasujące go łazienek w stylu skandynawskim, złote kinkiety idealne do wnętrz w stylu glamour i vitage, czy klasyczne chromowane oprawy.

Jaką lampę zmontować nad okrągłym lustrem?

W tym przypadku również ciekawie sprawdzi się nowoczesna lampa LED w formie listwy, powinna być jednak mniejsza niż średnica lustra. Ciekawie sprawdzą się listwy z zaokrąglonymi bokami, np. kolekcja Milagro Splash

Można zastosować również pojedynczy punkt świetlny z kloszem skierowanym ku dołowi, bądź kinkiet w formie reflektora z możliwością ustalenia dokładnego kierunku padania światła.

Przy okrągłym lustrze świetnie sprawdzą się kinkiety łazienkowe montowane nie nad lustrem a obok niego, najlepiej w parze po każdej stronie lustra. Takie rozwiązanie sprawi, że twarz będzie równomiernie oświetlona i nie będą powstawać cienie.

ledowy kinkiet nad okrągłe lustrokinkiet nad okrągłe lustro

Kinkiet łazienkowy – jaką powinien mieć barwę światła?

Najlepiej w łazience sprawdza się tzw. barwa neutralna, tj. 4000K – jest to oznaczenie neutralnej barwy światła, a więc najbardziej naturalnego koloru oświetlenia.

Zdecydowanie odradzamy tzw. barwę zimną tj. 6000K – twarz nie będzie w tym świetle wyglądać korzystnie.

Jeżeli nie dobrze czujesz się przy barwie neutralnej 4000K wybierz barwę 3000K – jest to światło cieplejsze (bardziej żółte) jednak wciąż dość naturalne i nie powinno zniekształcać naturalnych kolorów twarzy.

Wybierając kinkiet łazienkowy LED koniecznie przed zakupem zwróć uwagę na jego barwę światła – w przypadku tego typu oświetlenia późniejsza zmiana barwy światła nie będzie już możliwa. Odmienna sytuacja jest w przypadku lamp na wymienne żarówki. Oczywiście sugerujemy od razu zastosować z nich żarówki LED zgodnie z temperaturą barwową opisaną powyżej, jednak nie jest to rozwiązanie na stałe – jak wybierzesz nieodpowiednią dla Twojego komfortu barwę światła, po prostu zmienisz żarówkę. W przypadku lamp LED z zintegrowanym źródłem światła pamiętaj, że takiej możliwości nie ma.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik był dla Ciebie pomocny. Całą ofertę naszych kinkietów do łazienki znajdziesz tu

Zapraszamy do zakupów w www.xlamp.pl !